Korábbi blogbejegyzéseinkben kifejtettük, hogy kik jogosultak a pályázatra és hogy milyen dokumentumok kellenek a támogatási igény benyújtásához.
Nézzük meg most alaposan azt, hogy miképpen is áll össze a támogatás finanszírozása, a számok nyelvén kifejezve.
Ahogy azt már a KIK PÁLYÁZHATNAK a támogatásra blogbejegyzésben is írtuk: ÖNERŐRE MINDENKÉPPEN SZÜKSÉG VAN!
A pályázat kiírói úgy gondolták, hogy a teljes támogatott projektösszeg 7 millió Ft lehet.
(Természtesen ennél nagyobb összértékű projekt is megvalósítható, viszont minden 7 millió Ft feletti forint az önerő mértékét fogja növelni, de hogy ez hogyan néz ki a gyakorlatban lentebb kifejtem).
Amennyiben a pályázati projekt (tehát az összes a korszerűsítéssel kapcsolatosan felmerülő költség) teljes összege 7 millió Ft, akkor annak pénzügyi támogatási struktúrája így néz ki:
- Önerő: ez a teljes projektösszeg 1/7-e vagy százalékosan kifejezve 14,3%. Ez 7 millió Ft esetén pontosan 1 millió Ft-ot jelent.
- Támogatás: a fennmaradó 85,7%, azaz a maradék 6 millió Ft összegre két különböző támogatást nyújt az állam meghatározott arányban. A két támogatási forma:
– vissza nem térítendő támogatás (VNT)
– kamatmentes kölcsön (KK)
Az, hogy a fennmaradó támogatásnak, azaz a 6 millió Ft-ból mennyi a VNT és a KK aránya azt két dolog határozza meg:
- A korszerűsítéssel ingatlan címe melyik járásba esik. (Minden járásnak meg van határozva, hogy mekkora lehet a maximális VNT aránya. Itt 3 kategória van:
- Az országos átlagjövedelem 75%-át EL NEM ÉRŐ járások. — > Ekkor a 6 millió Ft támogatás 58,33%-a VNT, a 41,67%-a KK.
- Az országos átlagjövedelmű járások: 75 és 110% között mozog az átlagjövedelem. — > Ekkor a 6 millió Ft támogatás 50%-a VNT, a másik 50%-a KK.
- Az országos átlagjövedelem 110%-át meghaladó járások. — > Ekkor a 6 millió Ft támogatás 41,67%-a VNT, a 58,33%-a KK.
(Erről lent lesz egy táblázat)
- Mennyi a pályázó és a vele egy háztartásban élő személyek jövedelméből számított egy főre jutó nettó havi átlagjövedelem.
- HA MEGHALADJA a 511.810 Ft-ot akkor — > legmagasabb átlagjövedelmű járásokban alkalmazandó támogatási összetételre, azaz a legalacsonyabb vissza nem térítendő támogatási arányra jogosult.
- HA NEM ÉRI EL a 295.275 Ft-ot akkor — > a legalacsonyabb átlagjövedelmű járásokban alkalmazandó támogatási összetételre, azaz a legmagasabb vissza nem térítendő támogatási arányra jogosult.
A VNT mértékének meghatározása során figyelembe vett egy főre jutó nettó havi átlag jövedelem számítási módja a következő:
FONTOS információ, hogy amennyiben a korszerűsítés MEGHALADJA a kiindulási állapothoz képesti 40%-ot, úgy a pályázó által felhasználható VNT a fent meghatározott feltételekhez képest további 5%-kal emelkedik, egyúttal a kölcsönrész (KK) összegszerűen ugyanilyen mértékben csökken. Mi mindig törekszünk arra, hogy a tervezett korszerűsítéssel elérjük a 40%-os javulást.
A kölcsönről
Kamat
- 0% ügyleti kamat a teljes futamidő alatt
Kezelési költség, rendelkezésre tartási jutalék, előtörlesztési díj, szerződésmódosítási díj
- Nem kerül felszámításra
Futamidő
- Legfeljebb 144 hónap (a kölcsönszerződés megkötésétől számítva), amely tartalmazza a türelmi- és rendelkezésre tartási időtartamokat.
Rendelkezésre tartási idő
- 6-24 hónap (a kölcsönszerződés megkötésétől számítva)
- indokolt esetben 6 hónappal meghosszabbítható
Türelmi idő
- Fix 3 hónap (a rendelkezésre tartási idő végétől számítva)
Érintett járások listája
A blogbejegyzés szerzője: Markovics Márk, a SOLER Partners Kft. pályázati vezetője.
2024.08.08.